Hiphop Kursları Yorum ve Şikayetleri Hiphop Kursu Tavsiyeleri En Uygun Hiphop Kursu
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Break Dans

BREAK DANS NEDİR VE DANSIN DOĞUŞU

Break Dans NedirBreak dans nedir?
Dansın adının break dance olmasının sebebi, hip hop müziğinin temel öğesi olan break beat’ e uyumlu bir şekilde hareket edilmesidir.

Müzik de olduğu gibi dansta da Bebop, Soul-Train, Funk gibi akımlardan etkilenme ve onları yeniden harmanlama söz konusudur. Tabii ki bunların üstüne yeni şeyler de eklediler. Kafanın üzerinde dönerek yapılan helikopter dansını ya da birbirinin bedenine akım vererek kıvrılma yoluyla yapılan electric boogie’ yi daha önce kimsenin denemediği kesin.

Bu zor hareketler bir bakıma getto’ da yaşayan ve pek bir şeye hakim olmasına izin verilmeyen gençlerin kendi bedenleri üzerindeki hakimiyetlerinin bir ifadesidir.


Break Dans Tarihi Ve DoğuşuBreak Dans Tarihi Ve Doğuşu
Dünyada break dans tarihi ve doğuşu hakkında birçok hikâye dolaşmakta. Afrika Bambaata’ nın New York’ taki sokak kavgalarına son vermek, gençler arasında çıkan sorunlara bir çözüm bulmak için break dans’ ı ortaya çıkardığını söyleyenlere karşılık, Los Angeles’ten Sugarpop’ un bu dansı ortaya ilk kez çıkardığını söyleyenlerde bulunuyor.

Ortaya çıkış hikâyesi nasıl olursa olsun, break dans’ ın en büyük özelliği fiziğe, çevikliğe ve akrobasiye dayanan bir sokak dansı olmasıdır. Dansın asıl amacı rakiplerin aynı anda karşı karşıya gelerek tüm dans hünerlerini karşılıklı kapışma yoluyla ortaya koyarak çıkabilecek kavgalara son vermesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Break dans aynı zamanda Terakkicilerin milli dansı olarak kabul görür. Bu dansı gerçekleştiren erkeklere "t-boy" ya da "terakki boy", bayanlara ise "t-girl" ya da "terakki girl" ismi verilmiştir.

B-boylar 1980'li yıllardan itibaren sadece break dance yapan gençlere değil DJ' lere ve rapperlara da verilen ad olmuştur. Break dance kültürü ve akımı 1980'li yılların başında büyük bir patlama göstermiştir.

Break dans, 1970’ li yılların sonlarında New York’un Bronx mahallesinde Siyah ve Hispanik gençler arasında başlamıştır. Bu yarışmacı, pantomomik akrobatik ve bir sokak dansı şekli olan break dance çeşidi kısa bir süre içinde dünyanın her yerine yayılmıştır. Break dance hip hop’ ın en önemli unsurlarından biridir. Başlarda sadece yerde dans etme gibi algılanırken, şu an break dans çeşitleri  locking, uprocking, popping’ dir.


Break Dans Nasıl Yapılır?Break Dans Nasıl Yapılır?
Dans ilk zamanlarda gettolarda yaşayan grupların çevrelerdeki sorunları halletmek için kullandıkları bir araçtı. Her grup yaratıcı ve son derece karışık hareketler yaparak kapışmayı kazanırdı ve mekânın sahibi o olurdu. Bu gidişatı medya fark etti ve break dans kısa sürede popüler kültürün vazgeçilmezi oldu. Mekânları için dans eden gençler sokaklardan çıktı ve kliplerde ve filmlerde oynaya başladılar.

Break dance hareketleri başlarda çok sade bir formattaydı. Dans edecek kişiler bir daire oluşturur ve dansçı ortaya geçer şarkının ritmine ayak uydurmak için birkaç ayak hareketi yapardı.

Ardından yer hareketleri başlardı mesela; yerde sırt üstü veya kafa üstü dönmeler, ayak döndürmeler gibi… Yer hareketlerinden sonra dansçı anlık bir fotoğraf verir ve daireye katılır. Sıra bir başka dansçıdadır. Dansın bu basit formatı ilk fotoğraftan sonra ayak hareketlerinin ve yer hareketlerinin tekrar tekrar bağlanmasıyla uzatılabilir.


Türkiye’ de Break DanceTürkiye’ de Break Dance
Bugün Türkiye’ de birkaç yıl gibi çok kısa bir süre içinde ülkenin dört bir tarafında çalışmalarını sürdüren pek çok sayıda grubunun ortaya çıkması, hip hop kültürünün en önemli unsurlarından biri olan break dance’ ın önlenemez yükselişini açıkça göstermektedir.

Avrupa’da devletten tam destek almasına karşın, ülkemizde devletin kolluk kuvvetlerinden tutunda en alt tabakaya kadar tüm halkın engellemelerine rağmen break dance büyük bir kızla ülkenin dört bir yanına yayılarak mahallere kadar girmiştir.

Bu akının yayılmasında en büyük etken, elden ele dolaşan video kasetleri, hip hop partileri ve en önemlisi de gençler arasında çok sevilmesi etkili olmuştur.

Break dance sayesinde günümüz gençliği birçok temel ihtiyacını karşılamaktadır. Örneğin bulunduğu baskıcı çevreden kopup yeni yeni arkadaş gruplarına üye olma, çevresine kendisini kabul ettirme, kendisini geliştirme ve en önemlisi de içlerinde biriken enerjilerini bu çeviklik ve güç gerektiren sportif dansla açığa çıkarma gibi faydaları bulunmaktadır.

Break Dans Kursları

Eğer sizde break dans kursları ile ruhunuzu özgür bırakmak istiyorsanız en kısa zamanda break dans kurslarına adınızı yazdırmaya başlayın. Çok çok uygun fiyatlara cebinizi fazla zorlamadan dans etme imkanı yakalamaya hazır olun. Kurslarla ilgili daha detaylı bilgi almak için kurs fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca kurslar sayfamızdan sizlere önerdiğimiz İstabul, Ankara, İzmir gibi illerdeki break dans kurs tavsiyelerini inceleyebilirsiniz. 


 
Dans Kursları
Dans Kursları
Rafting Turları
Rafting Turları
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Kampanya ve Fiyatları'ndan haberdar olmak için üye olun.
25 Nisan 2018 - 23:51
Seo
Seo Fiyatları

Rap Bilgi
Rap
Zaten Rap' in alt grubu olduğu Hiphop da bu gibi sebeple...

Rap Albümleri
Bu dansı gerçekleştiren dansçıla...

Rap Şarkıları
Hiphop müzikleri ile hiphop’ ın duygusunu daha....

Hiphop Bilgi
Hip hop Nedir? Nasıl Yapılır? Türleri ve Stilleri Nelerdir?
1970’li yıllarda Amerika’da zenciler tarafından icra edilen Hiphop bu kültürün en önemli öğesi kabul ediliyor günümüzde...

Hip Hop Ne Kadar Sürede Öğrenilir? – Kaç Yaşında Başlamak Gerekir?
Hip hop doğaçlamaya izin vermesi ve rahatlık içermesi nedeniyle kısa zamanda öğrenilebilecek bir dans türü...

Düğün Dansı Hiphop – Çılgın ve Asi Çiftler
Hiphop’un sahip olduğu bu özgür ruh, son dönemde düğün pistlerinin de vazgeçilmezi… Öyle ki çiftler cesur hareketleri gelinlik ve...
Son Yorumlar
  • Volkan Kaya
    Izmir'de brekdans kursları arıyorum cok ihtiyacim var Devamı
  • Kubilay Yıldırım
    hocam ben ankarada break dans kursu arıyorum aradıklarımın hiç birinde break dans yok bir tek ankara... Devamı

Günün Videosu

Bayan Kıyafet Bayan Hiphop Kıyafet
Özgür ve rahat hiphop kıyafetleri ile en zorlu hareketleri siz yapın ve sahnenin yıldızı olun.
Bayan Ayakkabısı Bayan Hip Hop Ayakkabısı
Zorlayıcı hip hop hareketleri için ayağınıza en uygun ayakkabıları tercih edin ve dansa başlayın.
AksesuarHip Hop Aksesuar
Birbirinden renkli hiphop dans aksesuarları ile kıyafetlerinizde bütünlük yakalayın.
Erkek KıyafetHiphop Erkek Kıyafet
Erkek özellikle rahat hareket etmeniz için bedeninizi sarmayan bol kıyafetler tercih edin.
Erkek AyakkabısıHip Hop Erkek Ayakkabısı
Ayağınıza tam oturan hiphop ayakkabıları ile kendinizi dansta en doğru şekilde ispatlayın.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Hiphop Kursları © 2012-2015
Türkiye'nin En İyi Hiphop Dans Kursları