Hiphop Kursları Yorum ve Şikayetleri Hiphop Kursu Tavsiyeleri En Uygun Hiphop Kursu
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Rap

Rap Müzik Kelime anlamı:
Rap İngilizce “ağır eleştiri” anlamına gelmektedir. Zaten Rap' in alt grubu olduğu Hiphop da bu gibi sebeplerden doğmuştur. Rap "Rhytm and Poem (Ritim ve Şiir ya da Ritmik Şiir)" sözcüklerinin baş harflerinin kısaltması olduğu bilinir

Rap Tarihi:
Rap tarihi hakkında en doğru bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Rap, bir müzik türüdür. Kökenleri 1970'li yılların getto Amerika'sına dayanmaktadır. Amerika'nın bazı varoş eyaletlerindeki çete gruplarının birbirlerini ezmek amacıyla hiphop kültürünün müzik koludur.

Rap, tam olarak müziğin temposuna göre uyarlanarak söylenen kafiyeli sözler bütünlüğüdür. Hiphop kültürünün içindeki başlıca dört unsurlardan biridir hatta en yaygın olanıdır. Diğer unsurlardan olan dj' lik, break dance ve grafiti, hiphop' ı yeterince popüler yapamadığı için rap yıllar boyunca değişime uğramıştır. O dönemlerde müzikle aynı ritimde şarkı söyleyenlere Mc denilirdi.

1973 senesinde rap terimi iki kayıt sayesinde hiphopla özdeşmiş gibi görünüyordu. Bunlardan ilki King Tim III (Personality Jock)’ dir ki bu şarkı hiphop' ın bilinen ilk kaydı olarak tarihe geçti.

Türkiye'de Rap ve Türkçe Rap

Türkiye’de türk kökenli rap yapanların çoğu genellikle Türkiye dışında yaşayan kişileredir. Avrupa'da en çok Türk'ün yaşadığı Almanya gelir. Almanya’ dan gelip rap yapanlara örnek olarak; Karakan, Cinai Şebeke, Erci-E ve bunların yanında mazileri daha eskilere dayanan Sirhot, Sagopa Kajmer, Ceza, Maho-B, Rapor 2 gibi rap grupları yer alır. Bu isimler türkçe sözlü rap’ e başlamadan önce daha önceleri İngilizce ve Almanca gibi dillerde rap müzik yapıyorlardı.

Ülkemizde rap müzik ilk “Cartel” grubu ile başlamıştır. 1995 yılında Almanya'dan Karakan, Cinai Şebeke ve Erci-E tarafından oluşturulan Cartel Türkçe sözlü rap müzik yaparak bir ilki gerçekleştirmişlerdir. İnsanları, o zamanlarda daha hiç böyle bir müzik tarzı ile karşılaşmadıkları için dinlerken inanılmaz bir hayret sarıyordu

Rap Müziğin Doğuşu"Cartel' e olan bu ilgi albüm satışlarına ve konsere gelen kişi sayılarına da yansıdı. O dönemde grubun menajerliğini yapan Ahmet San'ın gruba Türkiye'nin her yerinde konserler verdirdi. Ancak bu güzel giden konserler fazla uzun sürmedi çünkü grup kendi içinde anlaşmazlık yaşadı ve aralarından ayrılanlar oldu. Daha sonra tekrar bir birleşme oldu ama yine de istedikleri popülerliği tekrardan yakalayamadılar.

Cartel’ in başlatmış olduğu bu akım gençler arasında büyük bir ilgi uyandırdı. Hatta öyle ki rap yapmaya çalışan ilk gençler Almanya'da yaşayan gurbetçi Türkler' in bozuk şivesini bir stil sanmış ve onlar da o stilde rap yapmaya çalışmışlardır. Cartel grubunun etkisiyle yabancı dilde rap yapan kişiler bile Türkçe rap yapmaya başladılar. Derken daha sonra Karakan grubu da kendi albümlerini çıkardı. Nefret, Rapor 2, S.O.S, Silahsız Kuvvet ile mic check sinsilesi devam etti.

Türkçe Rap' e Ulaşmak

Türkiye'de Rap Müzik"Cartel grubunun yakaladığı başarıdan dolayı tüm plak şirketleri yeni rapçiler arayışına girdiler. Ama ancak raple yeni tanışan bu gençler arasından amatör rap müzisyenlerini buldular. Bu kişilere albüm çıkartan şirketle istedikleri başarıya ulaşamadılar.

Daha sonra rap biraz geliştikçe plak şirketleri istedikleri başarıyı elde edince bu sefer de albüm yapmak için plak şirketi bulmak zorlaştı.Durum böyle olunca rap müzisyenlerinin hemen hemen hepsi kendilerini internet dünyasına attılar.

Günümüzde de halen rap müzisyenlerinin kendilerini kanıtlayabileceği izleyici kitlesine ulaşabileceği en iyi ortam internettir. Bunlara örnek olarak günümüzdeki en iyiler olarak kabul edilen Ceza, Sagopa Kajmer gibi isimler internetten kendilerini tanıtıyorlardı.

İnternette kendilerine bambaşka bir dünya kuran rap severler. Hiçbir basın organında yer alamadan veya reklam yapmadan internet üzerinden konserler düzenliyorlar. Günümüzde belli bir yere gelmiş olan rapçiler o büyük zorluklar yaşamışlardır.

 
Dans Kursları
Dans Kursları
Rafting Turları
Rafting Turları
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Kurs Kampanya ve Fiyatları'ndan haberdar olmak için üye olun.
25 Nisan 2018 - 23:47
Seo
Seo Fiyatları

Rap Bilgi
Rap
Zaten Rap' in alt grubu olduğu Hiphop da bu gibi sebeple...

Rap Albümleri
Bu dansı gerçekleştiren dansçıla...

Rap Şarkıları
Hiphop müzikleri ile hiphop’ ın duygusunu daha....

Hiphop Bilgi
Hip hop Nedir? Nasıl Yapılır? Türleri ve Stilleri Nelerdir?
1970’li yıllarda Amerika’da zenciler tarafından icra edilen Hiphop bu kültürün en önemli öğesi kabul ediliyor günümüzde...

Hip Hop Ne Kadar Sürede Öğrenilir? – Kaç Yaşında Başlamak Gerekir?
Hip hop doğaçlamaya izin vermesi ve rahatlık içermesi nedeniyle kısa zamanda öğrenilebilecek bir dans türü...

Düğün Dansı Hiphop – Çılgın ve Asi Çiftler
Hiphop’un sahip olduğu bu özgür ruh, son dönemde düğün pistlerinin de vazgeçilmezi… Öyle ki çiftler cesur hareketleri gelinlik ve...
Son Yorumlar
  • Volkan Kaya
    Izmir'de brekdans kursları arıyorum cok ihtiyacim var Devamı
  • Kubilay Yıldırım
    hocam ben ankarada break dans kursu arıyorum aradıklarımın hiç birinde break dans yok bir tek ankara... Devamı

Günün Videosu

Bayan Kıyafet Bayan Hiphop Kıyafet
Özgür ve rahat hiphop kıyafetleri ile en zorlu hareketleri siz yapın ve sahnenin yıldızı olun.
Bayan Ayakkabısı Bayan Hip Hop Ayakkabısı
Zorlayıcı hip hop hareketleri için ayağınıza en uygun ayakkabıları tercih edin ve dansa başlayın.
AksesuarHip Hop Aksesuar
Birbirinden renkli hiphop dans aksesuarları ile kıyafetlerinizde bütünlük yakalayın.
Erkek KıyafetHiphop Erkek Kıyafet
Erkek özellikle rahat hareket etmeniz için bedeninizi sarmayan bol kıyafetler tercih edin.
Erkek AyakkabısıHip Hop Erkek Ayakkabısı
Ayağınıza tam oturan hiphop ayakkabıları ile kendinizi dansta en doğru şekilde ispatlayın.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Hiphop Kursları © 2012-2015
Türkiye'nin En İyi Hiphop Dans Kursları